Αναμένονται να ξεκινήσουν τα μαθήματα Πέμπτη 18-10-2023

Κατά την προσέλευση στο Δ.ΙΕΚ  τόσο οι σπουδαστές όσο και οι εκπαιδευτές θα πρέπει να εφαρμόζουν  τα μέτρα προστασίας που ορίζονται στην υπ. αριθμ. Δ1α/Γ.Π.Οικ.50908 απόφαση (ΦΕΚ 4695/7.9.2022).

Πιο συγκεκριμένα θα πρέπει να γίνεται:

1. Χρήση προστατευτικής μάσκας (απλής χειρουργικής ή υφασμάτινης με κατάλληλες προδιαγραφές) είναι προαιρετική για τους/τις μαθητές/τριες σε όλες τις τάξεις, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων.

2. Όσοι έχουν εμβολιαστεί ή έχουν νοσήσει, εισέρχονται με το πιστοποιητικό εμβολιασμού / νόσησης. Όσοι δεν είναι πλήρως εμβολιασμένοι ή δεν έχουν νοσήσει, υποβάλλονται υποχρεωτικά σε εργαστηριακό διαγνωστικό έλεγχο μία (1) φορά την εβδομάδα με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID -19 (rapid-test) ή με τη μέθοδο μοριακού ελέγχου (PCR) σε ιδιωτικά διαγνωστικά εργαστήρια ή σε ιδιωτικές κλινικές ή σε φαρμακεία ή σε ιδιώτη ιατρό, με δική τους δαπάνη. Ο παραπάνω υποχρεωτικός εργαστηριακός διαγνωστικός έλεγχος νόσησης διενεργείται μία (1) φορά ανά σχολική εβδομάδα, πριν από την Τρίτη έως και σαράντα οκτώ (48) ώρες πριν από την προσέλευση στο Δ.ΙΕΚ.